aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following refers to Napoleon's blockade of British goods? a. Continental System c. The Directorate b. The Consulate d. The Concordat Please sel
Unlike T lymphocytes, B lymphocytes A. are white blood cells. B. recognize infected body cells. C. discover antigens in body fluids. D. are made in the red bone
Which statement best describes the composition of magma? a. Magma is an element all its own. b. Magma contains the same elements as snow. c. Magma contains o
Karen will divide her garden into equal parts she will plant corn and 812 of the garden what is the fewest number of parts she can divide her garden into
The best tool to use to locate the boundaries between countries is a(n) _____. interrupted area map political map population map relief map
A Daily Value of 10% means that
One of Kennedy's achievements was the creation of the Peace Corps. a. True b. False
Biomes are unique and do not appear more than once on Earth. a. True b. False
How does conserving and recycling paper help manage energy resources? A. Paper that has been used can be burned to produce energy B. Making paper requi
Which occurred as a result of the revolutions in manufacturing and transportation? a. People could buy goods from 4es in far off places. b. Many men lost thei