Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

the volume of a sphere is 950 cubic inches. use the formula for the volume of a sphere, V= 4/3(3.14)(r)ratical 3, to find the radius r to the nearest tenth of a
How does overtillage harm soil?
What country was renamed Zaire?
Which authors fictional work is responsible for spreading information about monsters? Isidore de Seville, mandeville, at. Augustine, or Pliny the elder
Aiden baked 8 dozen muffins. how many total muffins did he bake?
If a case of paper contains 16 packages of paper, and each package contains 500 sheets, how many sheets of paper are in a case? A. 7000 B. 8000 C. 5000 D.
What is the Israelites' departure from Egypt called? A. the Exile B. the Existence C. the Exit D. the Exodus
Which plant adaptation would likely be found in the taiga?
Where does the heat from your body comes from?
What term refers to a speaker's use of persuasive language to persuade an audience?