vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

Let p and q be the propositions. p : I bought a lottery ticket this week. q : I won the million dollar jackpot. Express each of these propositions as an English
What happened as a result of the colonial victory at Saratoga? O A. Germany sent Hessians to support the British soldiers. O B. Holland sent officers to train t
What is 16.558 m/s rounded to three significant figures? O A. 16.0 m/s B. 16.5 m/s O C. 16.6 m/s 7.0 m/s
Sixty-five percent of what number is 22.75
Which of the following often results from the use of drugs?
Why is the Ganges River important to people who believe in Hinduism? A) The Ganges River held off invaders to India in ancient times. B) The Ganges River
If you were writing an essay on the positives and negatives of the rise of social media, which detail sentence below would most logically fit into your essay
How did the aftermath of ww1 lead to Mussolini’s rise?
The key advantage of the _________ method is that key ideas are written on the left of the page, subordinate ideas are indented, and details of the subordinate
The asteroid 2008 AF4 has one chance in 21,000 of hitting the Earth between the years 2078 and 2100. The asteroid is 390 meters in diameter compared to 250 mete