corinavarelarmv corinavarelarmv
  • 02-09-2014
  • Mathematics
contestada

tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.50. how many of each item did she buy?

Respuesta :

Finchers Finchers
  • 02-09-2014
5 nail polish and 4 lip gloss

5 x 4.5 =22.5
4 x 7    =28
28+22.5=50.50
Answer Link

Otras preguntas

Red flowered snapdragons are crossed with white flowered, producing all pink snapdragons in the F1. What would you expect if you crossed Pink with White? Select
Write 5/z^-3 as a positive exponent
How do you convert Pa*mm^2 to Pa*m^2?
[tex]3m ^{2} x ^{2} + 2mx - 5 = 0[/tex]Answer?With detailed steps please. Thank you! ​
In each table x represents the input value and y represents the output value. Which table does not represent a function of x?​
Determine the sign of cos pi divided by seven
what are the advantages of various applications packages in our everyday life.​
Which shows the expression x^2-1/x^2-x in simplest form
Please help The following balanced equations represent double replacement reactions that each result in the formation of precipitation. For each reaction, which
According to the article, why was Leonardo da Vinci a perfect example of a “Renaissance man?”