kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

write any six solutions for energy crisis in Nepal.​
pls help me i dont know math I need to find X and Y
Please Answer ASAP??? TIA
Create a Haikus Create a Haikus Create a Haikus DONT COPY N PASTE IT ON INTERNET PLZ
When thinking about the likelihood of events, humans are better able to make judgments based on information presented as ________ than as ________.
plants absorb water through root hairs.How do you think this water is used by the plants?​
A 15-watt bulb is connected to a circuit that has a total of 60. Ω of resistance. How many electrons are passing through that bulb every second?
write a java program to input the corresponding data to print the result of the following expressiony=ax²+bx+c
3. Why is human resource plan made​
Why did poems originally have to rhyme? A. They were short and snappy B. It made them more interesting C. They were memorized and recited D. It provided a chall