anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

3 differences between capillaries and arteries
equatWhat is the equation of the line that is parallel to the line y = x + 4 and passes through the point (6, 5)
HELP PLEASE! REAL AWNSERS ONLY!
Whic type of “cell” is the most commonly used to convert solar energy into electricity
A bottle has 900 coins consisting of 20c and 50c coins. There are eight times as many 20c coins as there are 50c coins. Calculate the total amount of money in t
Consider the line y = 7/4x + 2 . Find the equation of the line that is perpendicular to this line and passes through the point (-4,-3). Find the equation of th
4x-y=7 what is the solution?
In a class for every seven students who ride the bus, there are four students who walk to school which of the following is a ratio of the number of students who
4x-y=7 what is the solution?
HELPPPPPPPPPP PLEASEEEEEEEE!!!!!!