aces1 aces1
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

75 square feet of tile for $126
What is the unit rate

Respuesta :

lisboa lisboa
  • 13-09-2018

75 square feet of tile for $126

To find unit rate , we find the the cost for 1 square feet

Unit rate is cost in dollars per square feet. Unit rate means for one square feet.

75 square feet = $126

1 square feet =  [tex]\frac{126}{75}[/tex] = 1.68

1 square feet =  $1.68

Hence , the unit rate is 1.68 dollars per square feet

Answer Link

Otras preguntas

Lee has a jar of 100 pennies. she adds groups of 10 pennies to the jar. she adds 5 groups. what numbers does she say?
what river runs a few miles south mason
What is 4.22g/cm to lbs/ft
what is the base or root word of inhospitable
what is 4/5x-3 3/4 x=2 1/2
What is the analogous position in a state government?
How were the native peoples of the Americas living prior to European contact? A. They were organized into two large empires of the Incas and the Aztecs. B.
What is the analogous position in a state government?
Is it possible to list all of the multiples of 12? Explain
Simplify the expression. 4(6 – 3) a. 7 b. 12 c. 21 d. 24