jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

Which condition might be caused by shaken baby syndrome? hemophilia cerebral palsy muscular dystrophy cleft palate
If two congruent angles form a linear pair, then they are _____. A. right angles B. acute angles C. obtuse angles D. complementary angles
How do we do area in this problem
The supremacy clause of the constitution forbids:
Measure the length of the day on the spring and fall equinoxes for latitudes 0, 15, 30, 45, 60, 75, and 90. With the exception of the North and South poles, (a
Why do clothing manufacturers from developed nations use sweatshops in developing nations?
Why did the delegates to the constitutional convention divide the powers of the national government among three different branches?
What were the views of the Federalists?
Indonesia is home to more than 300 ethnicities. True False
Please check my Spanish sentences!! 1- Tú le das el chocolate a mi hermano. 2- Yo le doy los dulces a mi amiga. 3- Ellos les dan el regalo a tú abuela. 4- Yo l