ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

If f(x) = 2x + 5 what is f -1(x) ?
the silver town people went to a fancy restaurant after the big event. Grammy gave the server a 15$ tip. If the tip was 20% of the cost of dinner, how much was
John A supervisor at the local factory ,receives frequent requests from workers on how to fix the machine they use .what should John do?
Newspaper obituaries summarize the life and achievements of well-known people who have died. Write an obituary of Doctor Faustus
The establishment of literacy tests in North Carolina during the post-Reconstruction years was an attempt to drive which group out of politics? A. Democrats B.
What are the two types of minerals?
The first two political parties in the U.S. Were the Federalists and the Jeffersonian Republicans. Which of these examples were Federalist policies that the Jef
What happens when the stomata on a plant's leaves are open? I think it is A or B, verify? A - Oxygen and water escape the leaves and carbon dioxide enters it. B
.25 x 1000 using turtle method?​
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Diego kicks a soccer ball from the end line. His fellow students time and mark the soccer ball as it moves dow