sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

Give reason: Raj's bicycle was not working properly. His father asked him to put some grease on the chain. Why did his father ask him to put grease on the chain
Ella manages a cafe. One morning, she sells the following drinks 41 large coffees 4 regular hot chocolates 28 large teas A total of 9 hot chocolates A total of
HELP. Using the data from the drawing, find the area of the sphere (O is the center of the sphere):
What is −314×435 ? Write the answer as a mixed number in simplest form.
A toy manufacturer produces spherical balls of surface area 64π sq. in. How close to the ideal radius should the radius of the ball be, if the allowed error tol
I need help please !!!
A TV satellite dish has a parabolic shape. Signals reflect off the dish and are collected at the focal point (focus) of the parabola. The distance from the vert
What is the gradient of the line
Handwritten solution required
What is a central idea of "Perseus and the Quest for Medusa's Head"? Responses A. An angry king tries to shame Perseus, whom he hates, but the plan backfires w