justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

help with practice problem
Please answer this for brainliest!
How long do you have to renew your license after it expires.
How to determine main idea
Pls help asap I’ll give brainliest
A wave has frequency of 50 waves per second (Hz) and a wavelength of 10 m. What is the speed of the wave?
easy question please help
A projectile is launched with an initial speed of 40 mys from the foor of a tunnel whose height is 30 m. What angle of elevation should be used to achieve the m
What reasons did Mehmed Talaat Pasha give the U.S. ambassador for the Ottoman government's deportation of the Armenians?
1. Which statement best describes a central theme in the story? A Not giving up in difficult situations requires courage and bravery. B Making money usually in