icslunmelancon icslunmelancon
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jason rented a video game for 2 days for $6. How much would it cost to rent the video game for 5 days?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-11-2018

$6 /2 days = x/ 5 days

using cross products

6 * 5 = x *2

divide by 2

30/2 =x

x = 15

Answer: $15.00

Answer Link
allieballey0727
allieballey0727 allieballey0727
  • 02-11-2018
a day cost $3
multiple 3, times times.
so the answer would be $15
Answer Link

Otras preguntas

Read the following passage and answer the question. “May the gods Rain down all kinds of fortune on your lives, Misfortune never harbor in your homeland.” To w
What are folders ?????
A supplier sells 214 2 1 4 pounds of mulch for every 113 1 1 3 pounds of gravel. The supplier sells 172 pounds of mulch and gravel combined. How many pounds o
The equation of line A is y = 5x + 14.Line B is parallel to line A and passes through the point (4, 30). What would be the solution to the system of equations r
which we're in phase connect the idea in this excerpt from a cause and effect essay?The sudden interest in Renaissance art *BLANK* 1 -is caused by*2 -exists de
The legend of sleepy hollow What two things make it difficult for Ichabod to fulfill his goal of marrying Katrina?
solve for x and y 3x+2y=16 7x+y=19
Can someone help with this math problem
Which platform allows people to buy of digitized books online from anywhere? A. Viber B. Daily Booth C. Jaiku D. Copia
For the linear equation, find the product of 8 and the linear equation, and solve both equations for y. 2y − 8x = 6 The product of 8 and 2y − 8x = 6 is . The or