peggyford
peggyford peggyford
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

William purchase 1/2 dozen cookies for $5.88. How to determine the unit cost of the cookies

Respuesta :

vanessasteed vanessasteed
  • 03-11-2018
You divide 5.88 by 12 and you get your answer
Answer Link
ameliecatslove
ameliecatslove ameliecatslove
  • 03-11-2018

To get the unit cost you have to divide 5.88 by 6

ANSWER:

0.98

Answer Link

Otras preguntas

Please help... What is the exact volume of the sphere? 56.3⎯⎯π ft³ 274.625π ft³ 366.16⎯⎯π ft³ 1464.6⎯⎯π ft³
What is the difference between internal and external conflict?
National conventions no longer spend much time on debating the selection of the presidential nominee for their party. True or false?
What is a chordate? Give an example of a chordate. What is the biggest group with in the chordates?
2/3miles equal how many feet
Farimah and Helio are standing 15 ft. apart from each other and looking up at a kite that is with the flying between them. Farimah is flying the kite on a 57 ft
Perceptual checking is a skill that helps us Select one: a. understand another person and his or her message more accurately. b. view everyone as equals. c. co
I WILL AWARD BRAINLIEST!! PLEASE HELP!! The number a is smaller than the number B by 1/5 of b . By what part of a is b bigger than a?
Find the value of X rounded to the nearest tenth
Jacob made a banner for a sporting event in the shape of a parallelogram. The area of the banner is 127 1/2 square centimeters. The height of the banner is 4 1/