Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Whats the answer for 8x+4(4x-3)=4(6x+4)-4
What came first the chicken or the egg
Which of the following substances will cause the least temperature change if the same amount of each substance is added to 1.0 kg of water?
Tim does a study to determine whether or not cigarette smoking decreases speed in track runners
instead of manufacturing Goods many United States companies
Which passage from Kennedy’s inaugural address is an example of anaphora?
Write one number that is a factor of 13
Drugs are substances that cause a change in a person's physical but not mental state.True or Flase
Which of the following conditions ended the Cuban Missile Crisis?
A(n) _____ is a hydrocarbon in which one or more hydrogen atoms is replaced by a -COOH and a -NH^2 group. HELP PLEASE! Please explain.