Seudónimo Seudónimo
  • 01-04-2016
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs £7.50 for 1kg.Marie buys 200 grams of cheddar cheese.How much does she pay?(PLEASE SHOW WORKING OUT)

Respuesta :

Georgia1234 Georgia1234
  • 01-04-2016
There are 1000g in a kilogram.
1000÷200=5
£7.50÷5=£1.50
The answer is £1.50

Hope this helped.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help? Thanks a lot!! Please explain if you can thanks again.
Element X is a radioactive isotope such that every 14 years, its mass decreases by half. Given that the initial mass of a sample of Element X is 360 grams, how
A neutral metal sphere is attracted to a positively-charged amber rod. Why does this occur?.
What is 83,349 rounded to the nearest ten thousand?
If f(x)=6x³-10x²+12x and g(x)=-2x, find (f/g)(x)
Find the 66th term in the following arithmetic sequence : -92, -85, -78, -71, ...
kellis pays 66 and $0.75 for three shirts find the unit cost​
I should help my parents into passive
que les gusta? based on what each person likes to do write a description of him or her, example a roberto le gusta esquiar
what is the diffrence between monarchy and dictator ship