rithikasaravanan007 rithikasaravanan007
  • 01-12-2018
  • Mathematics
contestada

A family spent $186 per week for food. This was 20% of its weekly income. What was the weekly income?

Respuesta :

elp14
elp14 elp14
  • 01-12-2018

Answer:

$930

Step-by-step explanation:

Part/Whole = Percent/100

So,

186/x = 20/100

Then you do,

186 times 100 divided by 20 = 930

Answer Link
mistycloudkitty13 mistycloudkitty13
  • 04-11-2019

Answer:

The weekly income was $930

Answer Link

Otras preguntas

in ain’t i a woman Why do you think she includes the reference to the stories from the Bible?
Choose the correct sentence below: a. John needed to take their car into the shop. b. "Safe" and "out" is two calls in baseball. C. Some say the Indians has bee
Please help ! I need da answer.
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 muffins and 14 juice boxes. $7.74 for 6 muffins $5.52 for 8 juice
What is it called when water turns into a solid
PLEASE HELP ME!!!! In your own words, what does Newton's first law mean to you?
In dialogue, ending punctuation marks should go (10 points)
The weight of the block in the drawing is 97.0 N. The coefficient of static friction between the block and the vertical wall is 0.520. (a) What minimum magnitud
Given the following information, choose the brand that is the better buy. Brand A: $2.16 for 18 ounces Brand B: $1.50 for 12 ounces Brand C: $2.26 for 20 ounces
Write a complete sentence by adding a subject to the following sentence fragments. B. Leaped over the pool of piranhas.