micha67 micha67
  • 01-01-2019
  • Mathematics
contestada

the total cost C for g grams of igneous rock if each gram costs $3.81

Respuesta :

znk
znk znk
  • 01-01-2019

Answer:

C = 3.81g  

Step-by-step explanation:

If 1 g costs $3.81,

g g cost $3.81×g

The formula for the cost is

C = 3.81g

Answer Link

Otras preguntas

how does  a star form?
which number is 100 less than 61 tens?
Why do we use granite?
Find the sum of 2/9+1/9?
Add the following fractions.3/8 + 5/12 =
The function f(t) = −5t 2 + 20t + 60 models the approximate height of an object t seconds after it is launched. How many seconds does it take the object to hit
Why do we use granite?
What is the answer to split 56 in the ratio of 3:4
The positive integer x is a multiple of 9 and also a multiple of 12. The smallest possible value of x is (A) 3 (B) 12 (C) 21 (D) 36 (E) 72
Nick bought a video game for $55, which was 20% off the original price. what was the original price?