evasavage101 evasavage101
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

Ten cupcakes cost 15$. How much does one cupcake cost?

Respuesta :

spencerjubily10
spencerjubily10 spencerjubily10
  • 02-01-2019

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

10 cupcakes =15$

so, 1 cupcake = 15/10

                          i.e. 1.5

.: 1cupcake cost = 1.5$

Answer Link
nika001
nika001 nika001
  • 02-01-2019
The answer is: $1.50

Divided 15 by 10 to get the answer 1.5

Hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

HELP ASAP!!! WILL GIVE BRAINLIEST! THESE FOUR QUESTIONS PLEASE!
Problem 6 (from Unit 2, Lesson 9) An elephant can travel at a constant speed of 25 miles per hour, while a giraffe can travel at a constant speed of 16 miles in
Why do ladybugs have different amount of spots?
How do you simplify 4ab + 13bc
Match the example with the business structure that makes sense for it. To match the items, click the example, and then click the business structure. Match the e
Can somebody please tell me how to show the work and solve for this type of thing? Thank you
Despite these circumstances, Malcolm, the only black student in his school, excelled. He was excited and optimistic about his future, determined to become a law
Select the correct answer. For which reason did the American textile industry move from New England to the southern states? А. mass cultivation of silk B. una
What is the solution to the equation 5(x - 2) - 3x = 6x + 26?
Taylor fills a jar with marbles. Each marble weighs 0.04 pound. The total weight of the jar is 3/5 of a pound. How many marbles are in the jar?