spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

A scale drawing of a rectangular park had a scale of 1 cm = 60 m What is the actual perimeter of the park in meters?
Plz help I’ll mark branlyist in minutes, since she began filling the trough. The graph shows this relationship Water Trough Level у 35 30 y = 3.5x 25 (8, 28) (
Using Examples from developing countries explain the term unemployment and discuss five ways of addressing unemployment problem using fiscal policy stimulus​
A submarine is 650 feet below sea level. If it descends 400 feet, which integer represents the submarine's new position in the water?.
what were seasonal winds that dominate the climate of south asia
Which ratio is equivalent to 3:18
The water jug for a basketball team was 7/8 full of water after the game the 8 players poured out 3/5 of the water in the jug. How much water is still there
List two different Bible phrases that show how the Bible claims to be the Word of God. 15 Points
Whats is the best time to drive before or after snow storm?
PLEASE HELP ME !!!!!