lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 03-01-2019

Answer:

$2.03

Step-by-step explanation:

What I did was I took .58 and times it by 3.5 to get the answer $2.03.

Answer Link
RockieHahn
RockieHahn RockieHahn
  • 03-01-2019

Answer:

$17.46

Step-by-step explanation:

To find the Answer first find how many pounds are in 3.5 gallons.

In one gallon there are 8.6 pounds of milk, according to a quick google search.

Next multiply 8.6 pounds by 3.5 gallons

8.6*3.5= 30.1 pounds

Then multiply 30.1 pounds by $0.58

30.1 * $0.58= $17.45800

Now we round to the nearest hundredth

$17.45800≈ $17.46

Answer Link

Otras preguntas

need help with finding the area of the trapezoids
Rewrite the following expression using exponents 1/16
The book Before the ever after
Which of the following equations correctly models a balanced single replacement reaction?
Examine the chart.A 4-column table with 8 rows titled Percentage of Married Women Employed Outside the Home. The first column is labeled Ages with entries 14 to
For the quadratic function f(x) = x2 + 8x + 12 in standard form, find the following key features: vertex y-intercept Roots x = and x = Axis of Symmetry x =
which property is a property of water
Wrong answers only!!! What is the main source of surface water turning into underground water?
help me please i am i need of assistance
When it comes to developing an exercise and fitness plan, it takes careful and strategic planning. One of the first steps is determining your fitness parameters