alemorachis49 alemorachis49
  • 04-02-2019
  • Mathematics
contestada

Haley buys 9 pounds of apples for $3. How many pounds of apples can she buy for $1?

Respuesta :

asdf334asdf334 asdf334asdf334
  • 04-02-2019

Answer:

3 pounds

Step-by-step explanation:

divide by 3 you get 3 pounds

Answer Link

Otras preguntas

I wrote a story called My Life as a Chair. Rewrite the sentence to show the correct punctuation.
You can use pen and highlighter tools to emphasize information on a slide during a PowerPoint presentation. These tools are available from the Choose one answer
You want to put $4,000 in a simple interest account. It has a 2.5% annual interest rate. How long will it take you to earn $500 in interest?
Which macromolecule forms a double layer as the primary structure of cell membranes?
how do I solve 8x - 4x - 60 = -12
What is the dominant meter of the following lines from John Milton's "Paradise Lost"? "Of that forbidden tree whose mortal taste Brought death into the World, a
Which event contributed to the rise of anti-immigrant, anti-socialist, and anti-anarchist feelings in the united states in the years during and after world War
what is 1 tenth of 3.0. as a decimal
In which of the following ways has the Green Revolution been unfriendly to the environment?
Melissa and Joey enjoyed dinner at a restaurant. They paid the waiter $100.50 plus a 20% tip. How much did each person pay if they split the total bill in half