dabruhhh1926 dabruhhh1926
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost?

Respuesta :

Celinakhan23
Celinakhan23 Celinakhan23
  • 01-03-2019

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

First you divide 4.60 by 4.

Than you get $1.15.

So for 1 burger you would have to pay $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

What is the term of an official in the House of Representatives?
Make the following conversion. 24.7 mL = _____ cm3 247 2470 2.47 24.7
: suppose you are designing a device to transmit information without wires. What part of the EM spectrum will your device use, and why?
How would I find the surface area of the cone in terms of pi? It has a radius of 7 cm and a slant height of 19 cm.
Plants have chloroplasts in their cells that give them a green color. What is the function of the chloroplasts in plants?
Which of the following terms best describes a government in which all members of a society are allowed to vote and hold office? a. universal suffrage b. theocra
What is the BEST way for a person to determine if he or she is infected with an STI? a. wait until symptoms appear b. get tested at a clinic c. question your pa
Which of the following molecules has a bent structure? A. O2 B. CO2 C. H2O D. CH4
what is the total cost of a sweatshirt if the regular price is $42 and the sales tax is 5.5?
A _______ can be used in the Senate to stop a bill from being passed. A. filibuster B. cloture C. committee of the whole D. rules committee