Midnightscall
Midnightscall Midnightscall
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-03-2019

Answer:

Each cookie costs $.60

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve this problem

Cost over cookies

$9                    x dollars

-----              = ----------

15 cookies      1 cookie

Using cross products

9*1 = 15x

Divide each side by 15

9/15 = 15x/15

.6 =x

Each cookie costs .60

Answer Link
57744148
57744148 57744148
  • 04-11-2021

Answer:0.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what does SNCC Approach
Best answer gets brainliest
The vertices of a triangle are P(-6,-4), Q(-6,-8) and R(2,-3). Name the vertices of the image reflected across the line y=x A. P' (-4,-6), Q'(-8,-6), R'(-3,2) B
In which parts of the poem are adjectives used to enhance the effects of parallelism? I Hear America Singing by Walt Whitman I hear America singing, the varie
l need the answer ASAP. the sum of interior angles of a regular polygon is 1800°.Find the size of each exterior angle​
What is the 6x The function f is defined by f(x) value of f(x) when x = 3 ?
Maria is asked to create and tell a story about how a lost dog was able to find its home. She talks and talks about the dog, and about its home, but is never ab
What is the quotient of 8489 divided by 9
A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
What is the base or root of the word discontinued