kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

B. Matching TypeDirections: Match Column A to Column B. Write the letter that corresponds to your answer on the space provided before each number.COLUMN A1. It
Select the correct answer. How many degrees are there in a right angle? 90° 180° 270° 360°
a hot air balloon travels 18 miles in 3 hours. At this rate how many miles will the hot air balloon travel in 3/4 hour
How can you identify a socialized person ​
Find the area of the figure to the nearest thousandth. ​
Therese filled a rectangular pool with water. The pool measured 214 yards long, 2 yards wide and 3 yards tall. If the pool was filled to the top, how many cubic
who wants to talk? happy easter btw <333
Help me on this part...............
In the given parallelogram, BE and CE are angle bisectors. If m∠A = 70°, find m∠BEC.
E. A very good author, this person was well-travelled and outspoken in her convictions. Shecampaigned for women's right to vote, labor rights, socialism, and ot