cheergirlkr6718 cheergirlkr6718
  • 04-04-2019
  • Mathematics
contestada

Bethany sells roses and petunias. The expression 3r+2.5p3r+2.5p3, r, plus, 2, point, 5, p gives the cost (in dollars) of r roses and p petunias. What is the cost of 7 roses and 8 petunias?

Respuesta :

sabrinaoxhs
sabrinaoxhs sabrinaoxhs
  • 04-04-2019
the cost of 7 roses and 8 petunias is $41
Answer Link

Otras preguntas

Solve 24 over 17 = m over 34 What is "m"??
How much does the element Radon cost per pound
If y=-4 when x=10, determine y when x=5
An average person in the United States throws away 4.5 × 10–1 kg of trash per day. In 2013, there were about 3.2 × 106 people in the U.S.About how many kilogram
suma a trei numere este 3932/Primul numar este cu 1330mai mare decat al doilea si cu 1740mai mare decat al treilea determinati cele trei numere vreau rezolvar
What does a rain forest smell like
How does a universal genetic code relate to the hypotheses about the origin of life on Earth?
Greg ran 3 times as far as jed.rj ran 0.1times as far as Greg. If jed ran25 yards, how far did Greg and rj run
Aisha mixes 50 milliliters of yogart, 100 grams of fruit and 250 milliliters of milk to make a smoothie what is the ratio of the amount of yogart to the amount
What is a number called frontwards and backward like 959