bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Solve for x 2x + 6 ≥ 16
what is the book, "run boy run," by Uri Orlev is about?
y-12=4y solve for y and show work plz
I need help I'm confused
During a winter cold spell the temperature change was -1.2 f per hour for a period of 4.5 hours which expressions can be used to find the overall change in the
Choose the correct formal command. _____ la verdad. Diga Digas Dis Decir
What can help you take better animal photographs? Use a lower ISO. Focus on the animal's nose. Be ready to catch the shot. All of the above
hi guys can you answer my math question​
PLS HELPP IM TIMEDDD!! Which overall strategy did the US military employ in its advance toward Japan? - overpowering - island hopping - surprise attacking - str
can u pls help me with this?​