bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

LLLLLLLLLLLLLLLLLLLL
Write an equation that represents the line. Use exact numbers.
Como hago para calcular el porcentaje de unos datos agrupados , porfa ayuda no entiendo. osea tipo : tengo que calcular cual es el porcentaje de personas que tr
Are you afraid of dying ? IF so , why ? IF not , why ?
Find the solution set for this inequality. SHOW YOUR WORK OR NO CREDIT -2x+4>-4x+8
DUE TODAY Latisha earns $5 an hour painting her neighbor's fence. Part A: Create two variables and determine which is dependent and which is independent for thi
How many solutions does this system of equations have?
A student is asked to find the length of the hypotenuse of a right triangle. The length of one leg is 34 centimeters, and the length of the other leg is 24 cent
A baseball outfielder catches a fly ball traveling 25.0 m/s with his gloved hand. When he catches the 0.140 kg baseball, the outfielder’s hand recoils by 10.0 c
i really need help I am being timed