trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

What percent of 22 is 5?
write an equation in slope intercept form for a line that passes through (3,6) with a slope of -1/3
The Indus and Ganges Rivers form a _________, a large area of dry flat land. please answer the blank i need to know right away.
9what are the cufcian ideas?
a recipe for cheese dip calls for 8 oz of cheese for 6 servings how many ounces of cheese are required to make 54 servings
WILL AWARD BRAINLIEST Explain the difference between courts of original jurisdiction, appellate courts, and courts of last resort, often called supreme court.
30 points Which of the following are properties of ionic compounds? I. Very soluble in water II. Consist of molecules III. Low melting points IV. Exist as cryst
which formula represents a substance that contains covalent bonds A. LiClB. CaCl2C. K2OD. CO2
which best describes the significance of the magna carter
A label shows the name of a feature on a map. t/f