arsh18 arsh18
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Determine the unit rate.
5 1/4 yards of ribbon cost $9.17.

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 04-09-2019

Step-by-step explanation:

9.17/5.25= $1.75 a yard for ribbon

Answer Link
ewomazinoade ewomazinoade
  • 17-02-2022

The unit rate of the ribbon is $1.75.

What does division mean?

Division is the process of grouping a number into equal parts using another number. The sign used to denote division is ÷.

What is the unit rate of the ribbon?

$9.17 ÷ 5 1/4

$9.17 x 4/21 = $1.75

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

Answer Link

Otras preguntas

In what order are the different sections of an outline organized? A. Capital letters,Roman numerals, and then numbers B. Roman numerals, numbers,and then capita
WHATS THE ANSWER DO NOT GIVE ME A LINK TO ANYTHING JUST THE ANSWER
What could this mean? The U.S. soldier had the heart of a lion.
What does it mean to have a separation of powers
A potteruses clayat a daily rate that is normally distributed with a mean of 27pounds and a standard deviation of 8pounds. When the potterplaces an order for th
Please answer thanks you (:
Write this number in standard notation. 2.0 x 10^5
pls help 20 points p
Which of the following is the best choice for 9 8/9−4 8/15?
processes of photosynthesis in chloroplast is studied by light microscope,TEM,CEM​