sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

The inventory costing method that reports the earliest costs in ending inventory is
The __________ are the branches at the end of the axon. A. neural receptors B. axon terminals C. myelin sheath D. cell bodies
Please help!!! The measure of one of two complementary angles is 6° less than one half the measure of the other find the measure of the smaller angle
Need answers ASAPThe interior angles formed by the sides of a quadrilateral have measures that sum to 360°. What is the value of x?   Enter your answer in the b
A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $5 and a pie costs $7. In one day, the store sold 15 baked goods for a total of $91.
This image would have been found during what 20th century event? A) The Korean War B) The Vietnam War C) Japan's "Rape of Nanking" D) China's "Cultural R
The formula to determine energy is e=1/2mv^2. what is the formula solved for v?
What is lateral meristem??
purpose of the mode of communication of cholera by john snow
What are the things that Albert Einstein created