jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

A new panama canal treaty between the u.s. and panama was signed in: 1961 1971 1981 1977
The y-value of y = tan(x) when x = -90° and x = 90° is 0. True False
What are the pronouns? 1. Ms. Gates told her to collect the tests. 2. Our ecology project proved challenging. 3. Maria exhibited her model spacecraft at the sci
Which term best describes the majority of government systems in pre columbian america? A. Hierarchical B. Bureaucratic C.constitutional D.egalitarian
To imply greater depth, the sculptor who created the relief carvings on the outside of the Ara Pacis Augustae carved the figures in the ________ more deeply tha
Which number is right
Extended debate in the Senate to prevent voting on a bill is called A) veto. B) cloture. C) filibuster. D) habeas corpus.
The label on the box of cleanser states that it contains ch3cooh. what elements are in this compound.
what is the answer to d/3>15
What is the meaning of denunciation as used in this sentence?