makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?
Simplify the number using the imaginary unit i. (square root) -144
?Quién les mandó las invitaciones a los invitados (guests)? (mi hija) ?quién me puede comprar el pan? (mi hijo) ?quién puede prestarme los platos que necesito?
find the distance between each pair
Measure of exterior angles in regular 100-gon
Using the internet, quickly research the early railroad and its impact on our country. Post some of your findings and your evaluation of the changes railroads b
My heart is open like a highway -Bon jovi what type of figurative language is this? and what does it mean?
What has been one effect of legal and illegal immigration on demographic patterns in the us
To minimize negative environmental, impact a community should
Chemical substances that organism require to live