jonathan011005 jonathan011005
  • 01-11-2019
  • Mathematics
contestada

At one farmers market, bananas cost $0.80 per pound. At another’s farmers market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50 per bag. Which explains how to find the better buy?

Respuesta :

jasonsli1223
jasonsli1223 jasonsli1223
  • 01-11-2019

Answer:

$0.80 per pound is the better buy

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{4.5}{5}[/tex] = 0.9

$0.90 per pound for the $4.50/5 pounds of bananas

Answer Link

Otras preguntas

How do I write 4.76325 as a fraction?
Ho long does it take for the Moon to show all its faces? Thank you❤
The point (3,7) is reflected in the y axis. What are the coordinates of the transformed point?
How is the graph of y=-8x^2-2 diffrent from the graph of y=-8x^2
What is an analogy for democracy?
rachel has a collection of 40 stuffed animals . of the stuffed animals 3/8 are bears and 1/5 are dogs the rest are other animals . how many other animals does s
Find the coordinates of point E if C is the midpoint of AE A has the coordinates of (-3,1) C has the coordinates of (-2,-1)
what are some physical changes that occur at school? at home ? in nature ?
while your finger is still pushing the coin, there are four forces acting on the coin: what are they?
describe the solutions of 4 < n+2 in words but solve it first please!