mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Verify trig identity. Show steps and give reason for each step. (cosx)(tanx)(cscx)=1
What is the empirical and molecular formula of caffeine
30 points!!!!! What does the term old master mean? young men skilled artist old carpenter retired physician
Which is the first step in the dissolving process? A:The solute becomes like the solvent. B:The solute molecules are carried into the solution. C:The solvent
The length of a copper wire is 1.6 centimeters (cm). What is the length of this wire in meters (m)? 1.6 mc031-1.jpg 10–3 m 1.6 mc031-2.jpg 10–2 m 1.6 mc031-3.jp
Who are Odin, Thor, and Frig?
how to prove a parallelogram is a rectangle
PLEASE ANSWER ASAP WILL AWARD BRAINIEST Solve 4m²n = 49 for m. A. m=±7n√2n B. m=±7n√2n C. m=±7n√2 D. m=±7n√2
What type of bond would two sulfur atoms require to form a molecule?
Briefly describe the battle of shiloh and the battle of antietam answers