mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

which is the equation with a slope of 1/3 and y-intercept at (0,1)?
what is (-1/-2) + 2=
RACE QuestionWas the shift in Louisiana's industries beneficial? ​
The standard length of a fire hose is 50 feet. Departments now need to increase the length by 23%. How long do the new hoses need to be?
Determine the positive value of x such that x+1, 4x and 4x+1 are the three sides of a right triangle.
Which are the observable physical characteristics of a Hemlock that would help a person identify it? A. grouped, needle-shaped leaves B. clustered, needle-sha
Who’s the second president
True or false. A binomial,where both terms are perfect squares, will always factor
12% off original = 924 what is the original price
One angle has five times as many degrees as another angle. The greater angle has 120 degrees more than the lesser angle. How many degrees are in both angles?