jmarionscott9 jmarionscott9
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

hamburgers cost $2 per lbs and chicken costs $3 lbs and you only have $30 to spend and expect At least 3lbs of hamburger​

Respuesta :

TheLegendsOfInu
TheLegendsOfInu TheLegendsOfInu
  • 03-12-2019

If you want at least 3 pounds of hamburgers, then $6 is enough to buy those 3 pounds of hamburgers. If you ONLY buy 3 Pounds, then you also have enough for 4 pounds of chicken. $3 a pound x 4 = $12. You have 2 dollars left to spare, which means you can buy another pound of hamburgers. So 4 pounds each are able to be purchased.

Answer Link

Otras preguntas

3. What's happening in a person's brain that causes the "natural high" from a fight-or- flight response?
8q + 6 = 4q - 14 Please help
Complete this nuclear reaction by selecting which particle would go in the blank. 19 Ne → 10 + OF 19 9
Help need now! (1) Define homeostasis. (2) What are the two ways a substance can move through a cell’s membrane? (3) What is passive transport? Will particles
Which graph represents the solution set of this inequality? \ -3b - 15 > -24
which one is it i need help its timed
can some help me pliz ​
If g(t) = 36t, then g is proportional to t. What is the constant of proportionality?
Pwease halp, If a decrease in temperature accompanies a reaction, what occurred? Energy was released. Energy was destroyed. Energy was created. Energy was absor
please answer this question you can get 10 points why should we have a balanced diet​