idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Sheila has $47 to buy graphing pads for her math class. Each pad costs $8,
How many pads can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 03-12-2019

Answer:

5 tablets can be bought

Step-by-step explanation:

47/8= 5

Answer Link

Otras preguntas

Which of Georgia's American Indians first began farming on a large scale
To the nearest ten thousand , the population of Vermont was estimated to be about 620,000 in 2008. What might have been the exact population of Vermont in 2008?
People cannot use most of the freshwater on Earth because it is in the form of ______?
How do I find Three noncollinear points
Is 9760-5,220 more or less then 4,000
is the expression 2(3+x) equal to the expression 6+3x? Explain your answer.
you just bought a book titled the most beautiful artworks of the century .is this a likely to be a science book explain
A place where water leaves a lake to enter another body of water is called?
The Spirit of America Goodyear blimp has a volume of 2.027×105 ft3.When the blimp is in operation, it is filled with helium gas. If the density of helium at roo
Which one of these statements does not refer to radiation