jeannemarie21 jeannemarie21
  • 04-12-2019
  • Mathematics
contestada

Eve split 42 marbles between herself and 5 friends. Her mom then gave her 2 more packs of marbles with 4 in each. How many does she now have?

Respuesta :

michaelthesmart3
michaelthesmart3 michaelthesmart3
  • 04-12-2019

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A 6-yard piece of ribbon costs $36.72. What is the price per foot?
can you please help me solve?
What was the westward expansion?
what is a synonym for the word Greedy?​
If y varies inversely with x, and the constant of variation is 4.5, what are the values missing in the table?
Solve the system of equations using matrices. Use Gaussian elimination with back-substitution. 3x + 5y - 2w = -13 2x + 7z - w = -1 4y + 3z + 3w = 1 -x + 2y +
a _____is a group of words that work together to express an idea and can function as a noun, adjective, verb, or adverb.​
The following examples illustrate the associative property of multiplication. (5 · 3) · 6 = 5 · (3 · 6) 2 · (1.1 · 0.1) = (2 · 1.1) · 0.1 Study the examples, th
Select all the correct answers. An architect is designing a swimming pool with a base in the shape of a right triangle. According to the architect, the pool’s d
Find the hypotenuse of each isosceles right triangle when the legs are of the given measure. Given = [tex]3\sqrt{2}[/tex] ________ inches.