Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

In the supply-and-demand schedule shown above, the equilibrium price for cell phones is _____.
After congress passed the homestead act in 1862 what happened
Need the answer asap
Joseph _______ a scuba diving vacation in California. What is the Simple Present Verb Tense?
The American political process of allowing all citizens to vote and run for government positions was inspired by the
How was this utopian ideal turned into a dystopian reality?
Lee y escoge la opción con la respuesta correcta para completar la frase. Read and choose the option with the correct answer for the blank. Hoy voy a un partido
Which religion was most widely spread by the North African trade route between 600 A.D. and 1450 A.D.? A. Christianity B. Islam C. Buddhism D. Hinduism​
4. Who was the first person to walk on the Moon?
PLEASE HELP!!!WILL MARK BRAINLIEST!Which of the following correctly defines translation?the making of a polypeptide with a specified order of amino acids using