stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Help ASAP now please
Solve the system of equations: X+y+z=5 -3x-4y+4z=15 2x-y-4z=-8
Find the measure of
A random mutation occurs and the gga code on this change to CGA what effect does the substitution have on the amino acid being called for explain your answer
Angie was given the system of equations. Angie’s work is shown in the table. 7x+y=−12 7x+4y=−6 Where did Angie make an error? Justify your answer. Step 1; becau
Study Island A marine biology team is studying a marine ecosystem near a shallow coral reef. For their study, they install ten stations, each supplied with a th
how manh solutions does the system have​
In mcculloch v. Maryland, chief justice john marshall greatly expanded the powers of congress by.
I will give brainliest if correct answer
An item on sale costs 20% of the original price. The original price was $68.