travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following observations can be explained by plate tectonics? PLEASEEE HELPP
PLSSSS IM BEGGING I NEED THIS SO MICH I WILL FAIL WITH OUT THIS CORRECT
Someone help dont scam or you get reported
1 is 3 . 3 is 5 . 5 is 4 . 4 is 4 . What is 7? Explain why.
What impact did John Marshall and the Supreme Court have on Indian policy? Explain
Please Help!! I need it quick! Match Term Definition -Establishing the people or items on a list A) To show the order of items -Listing and ordering B) Done bef
What was one way that ordinary Americans helped the war effort? help plz
one well-written paragraph (7-10) sentences, explain why the peasant class was so reliant on the nobility. (feudalism)
Substitute 8 for x and evaluate the expression below. 5(x + 1) - 20
PLEASE HELP WITH THIS QUESTION​