aleajames5
aleajames5 aleajames5
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

a 9-kilogram bag of sugar cost $27.54. what is the unit price ?

Respuesta :

MaThNeRdZ
MaThNeRdZ MaThNeRdZ
  • 04-02-2020

Answer:

The answer is 3.06

Step-by-step explanation:

In order to find unit price. You divide the cost per how many units you have.

In this case, you divide 27.54 to 9.

This gives you the answer (3.06)

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2020

What is the unit price ?

$27.54 : 9 = $3.06

Answer Link

Otras preguntas

round to the nearest hundredth. 84.562
To replace a number with another number that tells how many or joe much
A certain type of carpeting is 30 inches wide. How many yards of this carpet will be needed to cover a floor that measures 20 feet by 24 feet?
how many ten thousands are in 9,000 tens
which digit has the same value in both numbers? What is the value of that digit? 123,456,789 987,654,321
What is the best estimate for the product of 289 and 7?
Word form 67.943 answers please
what is the answer to 4/7 x - 3 =6
the cube of x plus 5
the cube of x plus 5