janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

IN A RUSH PLZ HELP!!!!! ASAP Evaluate 49/81−−√ .Enter your answer, as a fraction in simplest term, in the box.
I WILL AWARD BRAINLIEST!!! PLEASE HELP!!! Find the areas of the trapezoids.
The ratio of boys to girls in Ms. Cunningham's class is 2 to 3. There are 18 girls in the class. What is the total number of students in Ms. Cunningham's class?
How did President Roosevelt and the Allies work to shape the post-World War II world?
What kind of issue requires a 2/3 vote in the senate?
how did the brown v board of education decision influence the civil rights movement
Simplify each expression
Solve. 1 = –(–w + 6)
what is the percentage yield of carbon disulfide if the reaction of 32.0g of sulfur dioxide produces 12.0g of carbon disulfide?
PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!! PLZ