janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A spacecraft is flying toward the moon. The moon’s gravitational pull on the spacecraft will ___________.
Identify the character who spoke these lines: “Part, fools! / Put up your swords; you know not what you do.” a. Sampson b. Tybalt c. Lord Montague d. Benvolio
Wiil fa and mdal What motives often seemed to overshadow the United States' emphasis on democracy? A. social B. economic C. militaristic D. communist
Which property decreases when the element in group 17 are considered in order of increasing atomic number
An 8-pound bag of apples costs $17.50. What is the unit price?
All of the following are growing issues in the Post-Cold War Era except which one? A. the rising cost of healthca When did the Enola Gay drop the atomic bomb on
Japan felt disrespected by the treaty of Portsmouth provisions, because
The Truman Doctrine stated that the United States would support Greece and Turkey with economic and military aid to prevent the spread of communism. This doctri
Device management is the process of managing (???????) devices
will cell theory ever become the law of cells?