ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

Calculate the ratio of surface area to volume of an imaginary cubic cell measuring 4mm long on each side?
What is 15x-10x^3 I really need help or I’m gonna get detention
categories of emails recipients​
what is the process by which a species becomes better suited in its environment?
It takes Lucas 3 hours to cycle from his home to his friends village but if travels 5 mph slower, it will take him 1.5 hours longer. How far is the friends vill
Which note card is properly formatted and labeled?
Which of the following properties is a property of a trapezoid? A) Base angles are congruent B) One pair of opposite sides are congruent C) Only one pair of o
Angles round a point will always add up to ________⁰​
Dillon plans to invest $16,000 part at 4% simple interest and the rest at 5% simple interest what is the most he can invest at 4% and still be guaranteed at lea
make an equivalent fraction 4/3= /21