kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

What’s the difference Genius, Gifted, Prodigy, or Savant? Give at least 1 example for each.
Aply the distributive property to factor out the greatest common factor. 70-40p
please help i didn't understand this topic and im running out of time to turn it in​
find the balance forward for the check stub Date: March 10 To: CES Electric Amount: $62.22 Bal. Bro't. For'd: $4061.57 Deposits: $966.32 I need to know Bal. Bro
Hemoglobin (Hb) can be viewed as having two quaternary states, a low oxygen affinity state (T), and a high oxygen affinity state (R). Which of the following sta
Which is the best estimate of the correlation coefficient for the scatter plot?a) 1b) 0.9c) 0.3d) -0.9Thank you!
Need help❤️ THE RIGHT ANSWER IS b) but need explanation how did we get b) please help ❤️
What might account for the totals in this chart?
Which word is an antonym of the word brittle, as in "The cookies baked for too long and are now crumbly and brittle"?A. manyB. stiffC. fewD. bendable Which word
help please thanks so much