johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

What is the measure of cae
Which type of image uses lossy compression to reduce file size? a. jpg b. bmp c. tif d. raw?
Which city is located on the arno river and has major industries of clothing and banking. it is the home of the wealthy medici family. a. venice b. florence
Jean is trying to read her grocery receipt, but it is blurry. The sales tax rate was 7.75%. She pays tax only on the items labeled with a T. How much sales ta
Read the passage from The Odyssey - Penelope. "My lady, never a man in the wide world should have a fault to find with you. Your name has gone out under heaven
Which is the best definition of figurative language? A. language that focuses reader attention on the shapes or figures of objects being described B. informal
alfred made 20 goals in 3.5 minutes.what is alfreds unit rate per goal
Number 2 plz I need it fast plllzzz
If Joyce has tendonitis, she should _____. A: change the intensity of her workout. B: completely change the type of workout she is doing. C: change her mindset
what are the five most important parts of the layers of earth