swasberg4399 swasberg4399
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

$12 for 5 boxes of cereal (unit rates)​

Respuesta :

kyliedestefanis kyliedestefanis
  • 02-04-2020

Answer:

0.41

Step-by-step explanation:

Answer Link
loramydawn
loramydawn loramydawn
  • 02-04-2020

Answer:A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.  Sorry I couldn't answer it but here is information to figure out.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Look at the picture.
An organ that develops a secretion is a/an __________.A. estrogen B. hormone C. gland D. progesterone2. A _____________ is the chemical secretion of endocrine g
help please! ill give best answer brainliest
Please help fast! I will give 15 points!
At a grocery store,39 out of 60 customers use a shopping cart. What percent of the customers use a shopping cart?​
The diagram below represents the bone arrangements in the front limbs of three different species of mammals. The similarities and differences in these limbs sug
CE and FH are parallel lines. Which angles are supplementary angles?
Python - Write a program to print the multiplication table as shown in the image by using for loops.
According to the graph, what is the value of the constant in the equation below? Height= Constant/Width (4, 25) (5, 20) (10, 10) (20,5)
what does it mean quantifiers?