gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Why does Langston ask Miss Cook if he can still check out more books? The library is a very important place to him. The poetry section is one of his favorite ar
I really need help with this
Which layer of the GI tract is responsible for pushing through food?
Please answer my survey questions about phobias its for my class and I need 50 responses! Ty so much in advance https://www.questionpro.com/t/AUHANZpdtE
if the sum of all the forces acting on a moving object is zero, the object will:
Please please help please please help me help me
What three advantages of digital x-rays over film x-rays
why were U.S. political leaders unable to reach a lasting compromise over the issue of slavery?
Cynthia Besch wants to buy a rug for a room that is 23 ft wide and 33 ft long. She wants to leave a uniform strip of floor around the rug. She can afford to buy
Determine which expression is equivalent to n x 3​