raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

A dictionary is also known as
What’s is the falling action in the story fourteen by Alice gerstenberg
Can someone please help me with this, it’s urgent!!
what is the equivalent expression (2×6)+(8×4)+1​
4 = -8Z - 7 + 8z Giving the brainliest to whoever gets the right answer.
A rectangular playground is 8 meters wide. It is 3 times as long as it is wide. What is the area of the playground?​
SOMEONE PLEASE HELP ME!! THANK YOU EXPLANATION = BRAINLIEST
What is the volume of this rectangular prism? 10/3 4/5 1/5
eliminate t If x=2at/(1+t²), Y=b(1-t²)/(1+t²)​
Air masses of different air temperature and humidity can collide with each other, but do not mix easily, separate based on _______________.